O Bibliotece

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku mieści się w osiemnastowiecznym Pałacu Branickich. Jest ona największą biblioteką o profilu naukowo-medycznym w województwie podlaskim. Powstała w 1950 r., wraz z utworzeniem uczelni.

Biblioteka prowadzi działalność usługową i dydaktyczną. Jest też ośrodkiem naukowej informacji medycznej. Z jej zasobów korzystają głównie studenci, doktoranci, pracownicy naukowo-dydaktyczni UMB oraz pracownicy służby zdrowia z województwa podlaskiego i instytucje naukowe spoza regionu. Aktualnie w zbiorach biblioteki znajduje się blisko 130 tys. woluminów książek, ponad 50 tys. czasopism oraz 8 tys. jednostek inwentarzowych zbiorów specjalnych. Poza źródłami drukowanymi, biblioteka zapewnia dostęp do wielu baz bibliograficznych i pełnotekstowych, w tym do 15 tys. czasopism elektronicznych. Pracownicy oraz studenci UMB mogą korzystać ze źródeł elektronicznych nie tylko w sieci akademickiej, ale również z komputerów domowych, co umożliwia dostęp do literatury naukowej 24 h na dobę. Pełna informacja o zasobach biblioteki jest dostępna w katalogach elektronicznych. Czytelnicy mogą zdalnie rezerwować książki do wypożyczenia oraz monitorować stan swego konta w systemie ALEPH.

Biblioteka pośredniczy w sprowadzaniu materiałów z bibliotek zagranicznych. Druki rzadkie ze zbiorów biblioteki udostępniane są w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej.

W dwóch stylowo urządzonych czytelniach z bezprzewodowym Internetem i stanowiskami komputerowymi wszyscy zainteresowani mogą skorzystać zarówno ze zbiorów drukowanych, jak i zasobów elektronicznych.

Poza działalnością podstawową, biblioteka organizuje cykliczne wykłady promujące zdrowy styl życia, a w ramach cyklu „Sztuka w bibliotece” prezentuje malarstwo artystów tworzących w kraju i za granicą.

Font Resize
Contrast